Ekologiškas dirvožemį gerinantis kompostas

Kompostavimas

Kas tai?

Kompostavimas – tai prižiūrimas natūralus procesas, kai organinės atliekos paverčiamos dirvožemiui bei augalams lengvai pasisavinamų maistinių medžiagų šaltiniu, vadinamu – kompostu. Tai natūrali trąša ir priešingai negu mineralinės trąšos, ji neturi neigiamo šalutinio efekto. Sistemingai kompostu tręšiant dirvožemį gerėja jo fizikinės cheminės ir cheminės savybės, vandens ir oro režimas, aktyvėja gyvybinė naudingųjų mikroorganizmų veikla.

Kodėl kompostas?

Sodininkui ar ūkininkui kompostas yra vertingas turtas. Jį galima naudoti vejose ir gėlių lysvėse, arba sumaišyti su augalams sodinti skirtomis žemėmis. Jos pagerina dirvožemio sandarą, padidina jo galimybes absorbuoti orą ir vandenį, mažina eroziją ir dirbtinių trąšų poreikį. Kompostas ypač naudingas ten kur dirvožemyje yra mažai organinių medžiagų.

Kokia komposto nauda?

Tobulesnė dirvožemio struktūra. Kompostas gali ženkliai pagerinti ir praturtinti visą dirvožemio struktūrą. Molinguose dirvožemiuose kompostas pagerina dirvos pralaidumą, derlingumą, ji tampa lengviau dirbama. Padidėja vandens pralaidumas, todėl sumažėja erozijos atsiradimo galimybė. Kai kompostas naudojamas pakankamais kiekiais jis turi tiek momentinės tiek ilgalaikės įtakos dirvožemio struktūrai.

Pranašesnė drėgmės kontrolė. Komposto naudojimas gali padidinti atsparumą sausrai ir efektyvinti vandens panaudojimą augimui. Todėl nebereikalingas labai dažnas augalų laistymas. Taip pat, nauji tyrimai atskleidžia, kad komposto naudojimas smelinguose dirvožemiuose gali palengvinti drėgmės sklaidą leidžiant vandeniui lengviau judėti.